Panele dyskusyjne

Uczestnicy kongresów Mieszkanicznika to osoby nie tylko początkujące ale także praktycy znający rynek wynajmu nieruchomości od strony, o której nie zawsze mówi się głośno. To często mistrzowie znajdywania legalnych, etycznych i intratnych rozwiązań trudnych sytuacji! To grupa ludzi, która w przyszłości może być prelegentami, ale być może już w tym roku podzieli się z innymi swoim doświadczeniem.

Takie osoby zapraszamy na panele dyskusyjne, które mają stanowić platformę wymiany niedostępnej powszechnie wiedzy.

Na XI Kongresie Mieszkaniczników odbędzie się łącznie 5 paneli dyskusyjnych: jeden główny dla wszystkich uczestników kongresu oraz 4 mniejsze, które odbędą się równolegle z wykładami dla wąskiej grupy uczestników (max 50 osób).

 

PANEL GŁÓWNY

Spotkanie z panelistami odbędzie się  dla wszystkich uczestników na głównej sali w godzinach 12:00 – 13:30

Temat dyskusji: „20 legalnych i kontrowersyjnych sposobów na nieuczciwego najemcę! Jak wybrać właściwą drogę?”

Pomysł na temat tej dyskusji zrodził się na skutek wielu sytuacji nagłaśnianych przez media, w których eksperci naszego stowarzyszenia zabierali publicznie głos.  „Bohaterami” programów były osoby, które nielegalnie zamieszkiwały wynajmowane wcześniej mieszkania, doprowadzając ich działających uczciwie  właścicieli do ogromnego zadłużenia i bezradnej rozpaczy.

Nasi paneliści zebrali od naszych członków mnóstwo ciekawych informacji, jak można zgodnie z literą prawa poradzić sobie z takim problemem. Być może niektóre porady okażą się zbyt kontrowersyjne, dlatego poddane zostaną ocenie wszystkich uczestników panelu.

Uwaga! Ten panel dyskusyjny nie będzie nagrywany! I jego nagrywanie przez uczestników również będzie niedozwolone. Jest przeznaczony wyłącznie dla uczestników kongresu, którzy przesiąkną atmosferą i misją stowarzyszenia opartą na etyce rozwiązywania trudnych spraw i budowania dobrych relacji z najemcami. Którzy będą potrafili sami ocenić, gdzie jest granica.

 

Moderatorem panelu będzie

Jacek Kusiak – Prezes Stowarzyszenia

 

W fotelach dyskusyjnych zasiądą:

 

Agnieszka Piesto  prawniczka, inwestorka w nieruchomości (mieszkania, kamienice). Ukończyła studia prawnicze w Lublinie na KUL im. Jana Pawła II. To specjalista od spraw funduszy inwestycyjnych i rynków kapitałowych. Z rynkiem kapitałowym związała się w 2006 roku, pracując jako Inspektor Nadzoru w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych. Od 2009 roku inwestuje indywidualnie na rynku nieruchomości. Od 2011 roku prowadzi razem z mężem firmy inwestujące w mieszkania oraz w kamienice w Warszawie. Kupują, remontują i sprzedają 24 mieszkania rocznie.

 

 

Magdalena Tylipska – Radca prawny z 20 letnia praktyką  szczególnie w obszarze sporów sądowych dotyczących nieruchomosci i  umów bankowych. Przeprowadziła kilkaset eksmisji z lokali komunalnych i przetargowych . Inwestuje w nieruchomosci na przetargach oraz cieszy sie dochodem pasywnym z wynajmu własnych lokali zarządzanych przez spółkę rodzinną.

 

 

 

Hanna Milewska-Wilk – jest analitykiem rynku najmu mieszkań w Stowarzyszeniu Mieszkanicznik, odpowiada także za monitorowanie prac legislacyjnych pod kątem rynku nieruchomości i najmu prywatnego. Wspiera projekty badawcze i prace naukowe dotyczące najmu w Polsce, zajmuje się również kontaktami z mediami w zakresie popularyzacji wiedzy o najmie mieszkań, doradza członkom Stowarzyszenia Mieszkanicznik, zajmuje się zagadnieniami powstającymi na styku różnych dziedzin wiedzy specjalistycznej w nieruchomościach. Z wykształcenia socjolog, filolog, zarządca nieruchomości i mediator.

 

 

PANELE WARSZTATOWE

Odbędą się w każdej z czterech sesji równolegle z wykładami. Osoby zainteresowane tematem zaprosimy do małej salki obok sal wykładowych. Sala zmieści maksymalnie 50 osób zatem liczyć się będzie pierwszeństwo wejścia i zajęcia miejsca.

 

Sobota 15:00 -16:30
„Selekcja najemcy – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy najmu, wymiana doświadczeń.”

Opis dyskusji /.../
Selekcja najemcy – wymiana doświadczeń – czyli jak zapobiegać problemom zamiast je rozwiązywać /zanim się pojawią/ zamiast z nimi walczyć. Jak nie trafić na pierwsze strony gazet jako poszkodowani właściciele mieszkań perfidnie wykorzystani przez swoich najemców? Co zrobić, aby nasze historie związane z wynajmem oraz z relacjami z najemcami były tylko i wyłącznie pozytywne?
Podczas panelu spotkamy się i porozmawiamy z doświadczonymi praktykami najmu, a także z początkującymi potencjalnymi wynajmującymi poszukującymi wiedzy z tego zakresu.
Opowiemy sobie o doświadczeniach z najemcami – swoich własnych oraz naszych bliskich i dalszych znajomych. Przyjrzymy się problemom z najemcami i wyciągniemy z nich wnioski i naukę. Wspólnie zastanowimy się jak można było tych problemów uniknąć. Co można było zrobić lepiej już na etapie rozmowy z osobą zainteresowaną wynajęciem mieszkania!
Bo najlepiej uczyć się na błędach, a bezpieczniej na cudzych błędach!
W trakcie dyskusji będziemy poszukiwać odpowiedzi między innymi na takie pytania:
– Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy najmu?
– Jakie dokumenty sprawdzić?
– Do kogo zadzwonić?
– Na jakie strony internetowe wejść?
– Jakich informacji wymagać od potencjalnego najemcy?
– O co i jak potencjalnego najemcę spytać?
I wiele więcej.
Porozmawiamy o twardych faktach, obiektywnych prawdach, lecz również… o intuicji, mowie ciała, komunikacji niewerbalnej!
Moderator dyskusji: Monika Balińska
Monika Balińska - wieloletni członek oraz Liderka częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia /więcej.../
Nie tylko organizuje comiesięczne spotkania z ramienia Stowarzyszenia, na które zaprasza ekspertów rynku nieruchomości z całego kraju, lecz również osobiście szkoli i podpowiada obecnym i potencjalnym wynajmującym, inwestorom w nieruchomości, a nawet pośrednikom w obrocie nieruchomościami. Przyczynia się tym do szerzenia wiedzy o nieruchomościach i do „cywilizowania polskiego rynku najmu” oraz ułatwia networking i uzyskanie efektu synergii dzięki wymianie doświadczeń oraz współpracy pomiędzy inwestorami.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Studiów Podyplomowych na Politechnice Częstochowskiej, przedsiębiorca, właścicielka biura rachunkowego, aktywna inwestorka w nieruchomości na wynajem. Mieszka, pracuje i inwestuje w Częstochowie.
Z nieruchomościami związana od kilkunastu lat – poczynając od zdobywania doświadczeń na „dzikim rynku najmu” studenckich kwater, poprzez pracę w kancelarii notarialnej, aż po samodzielne inwestycje na rynku nieruchomości i wynajmowanie mieszkań. Nieruchomości i najem zna zarówno ze strony teoretycznej, jak i praktycznej oraz z „obu stron barykady” – jako najemca i wynajmujący.
Propagatorka dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem – swoimi chętnie dzieli się podczas wykładów, prelekcji oraz na blogu formalnoscinieruchomosci.pl Często uczestniczy w wydarzeniach poświęconych rynkowi nieruchomości, prowadzi zamknięte oraz otwarte szkolenia dla biur nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami, warsztaty i szkolenia dla inwestorów w nieruchomości oraz odbywa wiele prywatnych rozmów z osobami zainteresowanymi nieruchomościami i poszukujących wiedzy na ich temat. Jest również współautorką książki „Pomysł do wynajęcia 2”.
Interesuje się nieruchomościami, rozwojem osobistym oraz organizacją czasu – co jest niezbędne będąc mamą trójki dzieci.

 

Sobota 17:00 – 18:30
„Kwatery pracownicze – specyfika prowadzenia działalności”

Opis dyskusji /.../
Wynajem dla pracowników to specyficzny obszar rynku wynajmu nieruchomości, który jest niejako pomiędzy standardowym wynajmem długoterminowym (dla rodzin, studentów czy innych najemców podpisujących umowy na rok lub dłużej) a wynajmem krótkoterminowym dla turystów i gości biznesowych. Z uwagi na to ma swoją specyfikę, która w niektórych punktach bliższa jest wynajmowi długoterminowemu a w innych krótkoterminowemu.

Z uwagi na coraz większą ilość imigrantów zarobkowych w Polsce, ten rodzaj wynajmu budzi duże zainteresowanie. W związku z tym zapadła decyzja o utworzeniu tego panelu dyskusyjnego, na którym uczestnicy Kongresu będą mieli możliwość zadawania pytań, dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz posłuchania o tym, na czym polega biznes kwater pracowniczych, jakie nieruchomości wybierać na cele wynajmu pracowniczego i jak je przygotować. Postaramy się wspólnie z uczestnikami i ekspertami odpowiedzieć na poniższe pytania:
– dlaczego i czym różni się to od innych rynków wynajmu?
– jak pozyskiwać najemców?
– jak ich efektywnie obsługiwać?
– na jakie problemy należy się przygotować?
– jakie są przewidywania i perspektywy dla tego rynku?
oraz na wiele innych.
Przedstawimy liczby, porównania, omówimy oczekiwania najemców i wynajmujących oraz pokażemy ciekawe przypadki związane z tym biznesem.
Zapraszamy serdecznie do udziału w Panelu! 

Moderator: Waldemar Kochanek

Waldemar Kochanek - wieloletni członek oraz Lider poznańskiego oddziału Stowarzyszenia /więcej.../
Z wyboru i z pasji przedsiębiorca (od roku 2007) i aktywny inwestor na rynku nieruchomości od 2012 roku. Rozpoczynał jak wielu, od zakupu kawalerki na wynajem, ale możliwości, jakie dają nieruchomości tak go zafascynowały, że stały się pasją, którą codziennie realizuje. Przy tym wszystkim nie zapomina o chłodnym podejściu, kalkulacjach i budżecie dla tego biznesu i poszczególnych projektów. Zarządzał hotelem pracowniczym i zarządza nieruchomościami na wynajem dla pracowników. Obecnie realizuje też transakcje typu: kup-wyremontuj-sprzedaj (flipy) i przygotowuje nieruchomości na wynajem dla innych inwestorów (gotowce inwestycyjne), którymi następnie też zarządza.Waldemar poza nieruchomościami interesuje się również wieloma innymi dziedzinami, m.in. fotografią, w ramach której połączył przyjemne z pożytecznym fotografując nieruchomości, zna się na podatkach, śledzi branżę nowych technologii i rozwija się jako przedsiębiorca. 

 

Niedziela 9:30 – 11:00
„Najem krótkoterminowy – jak osiągnąć dochód dużo wyższy niż w najmie długoterminowym?”

Opis dyskusji /.../
Na panelu będziemy poruszać kwestie maksymalizacji zysku z najmu krótkoterminowego. Nie będziemy się skupiać na konkretnych aspektach po to, aby ożywić dyskusję i zobaczyć, w którym kierunku się potoczy. To to wskaże nam, jakie są najważniejsze potrzeby osób na sali i na jakie problemy chcą rozwiązać, czy na jakie pytania uzyskać odpowiedzi. Będziemy patrzeć od każdej strony tj. zarządcy, gościa i inwestora, bo tylko właściwe połączenie tych trzech elementów pozwala uzyskać sukces. Większy zysk to nie tylko pieniądze ale i inne wartości jak np. czas, wygoda poczucie spokoju. Zysk to różnica dlatego poszukamy wspólnie metod na większy przychód i niższe koszty, a czas, wygodę i spokój znajdziemy w dobrej organizacji i automatyzacji. Zapraszam serdecznie! Tomasz Burcon

Moderator: Tomasz Burcon

Tomasz Burcon zwany Burçon - wieloletni członek oraz Lider Stowarzyszenia /więcej.../
Absolwent IT na PG od 1996 roku związany z branżą nieruchomości – marketing internetowy (www, SEO, SEM, fotografia, hosting) dla: apartamentów, hoteli, biur nieruchomości (stworzył pierwszy w Polsce CRM dla branży nieruchomości i pierwszy portal ogłoszeń drobnych). Od 2012 roku inwestuje w nieruchomości. Specjalizuje się w maksymalizacji zysku pasywnego dla inwestorów tzw. ROI przez przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego i zastosowanie najmu hybrydowego (krótko i długoterminowego równocześnie). Założyciel Apartments Possession, zarządzającej nieruchomościami – 100+ miejsc noclegowych. Przygotowuje kompleksowo nieruchomości od znalezienia przez podział, remont/wykończenie i wyposażenie po tzw. łyżeczkę w szufladzie. Zwiększa zyski przez m.in. podział powierzchni oraz mieszane grupy docelowe: studenci, turyście, pracownicy. Dzięki bazie tysięcy rezerwacji oraz wielu najemcom, trafnie wskazuje inwestorom nieruchomości o najwyższej stopie zwrotu. Rekord roczny ROI 48% (wzrost ceny i wartości + zysk z najmu). Współautor książki „Pomysł do wynajęcia 2”. Lider ds. rozwoju oddziałów i oficjalny ekspert (fotografia, najem krótkoterminowy) Stowarzyszenia „Mieszkanicznik”. Prowadzi i organizuje w temacie nieruchomości iwenty, szkolenia, wykłady, webinary, udziela wywiadów w radiu i telewizji. Wykładowca Mieszkanicznika, MBA Nieruchomości i grupy Masters w ASBIRO. Pasje: wspieranie ludzi w zdrowym i zrównoważonym rozwoju, automatyzacja biznesu, fotografia nieruchomości (nagrody, publikacje: NG Traveler, „101 najlepszych hoteli i restauracji w Polsce” Magdy Gessler), rajdy samochodowe (licencja: R2, wyścigowa), sztuki walki (instruktor 1 DAN Vo-Quyen, ESDS, członek IPDTA), zdrowie, podróże (1/3 roku podróżuje 2/3 pracuje).

 

 

Niedziela 11:30 – 13:00
„Tendencje rozwoju rynku nieruchomości w Polsce i Europie”

Opis dyskusji /.../
Rynek nieruchomości przechodzi ostatnio głębokie zmiany: podział na segment mieszkaniowy i użytkowy staje się coraz bardziej nieostry. Jednocześnie statystyki dla Polski i Europy pokazują nasz kraj jako najintensywniej budujący nowe obiekty. Migracje do miast i ich rozlewanie się to dwie strony jednego medalu, jak to wpływa w ogóle na rynek nieruchomości? I w końcu deser: prywatna przestrzeń to mikroapartament z łazienką? Zapraszam serdecznie na dyskusję od skali makro do całkiem mikro, a cały czas będziemy pamiętać o „naszej części rynku, czyli najmie mieszkań i innych lokali.

Moderator: Hanna Milewska-Wilk

Hanna Milewska-Wilk - wieloletni członek oraz ekspert Stowarzyszenia /więcej.../
Od pięciu lat prowadzi badania i analizy rynku wynajmu nieruchomości, w stowarzyszeniu odpowiada za kontakty z mediami i instytucjami zewnętrznymi.

 

INFORMACJA O BILETACH