Przejdź do treści

Nadchodzące zmiany w rozliczaniu podatku od wynajmu prywatnego

17-05-2023
Artykuł autorstwa Dawida Michny, Głównego Analityka Stowarzyszenia

11 maja 2023 roku Senat poparł nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. pakiet SLIM VAT 3 (Simple Local And Modern VAT). Jest to już trzeci pakiet zmian dotyczących głównie podatku VAT, ale też i innych podatków. Pozytywnie dla niektórych wynajmujących, wśród niedawnych poprawek znalazły się też modyfikacje dotyczące wynajmu prywatnego.
Czytaj więcej….

17-05-2023
Artykuł autorstwa FID Group Sp z o.o. – partnera i sponsora XIV Kongres

Koniec z małymi metrażami, obowiązkowe place zabaw z dobrym nasłonecznieniem czy podwyższenie izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych – to tylko niektóre z pomysłów, które rząd zafundował nam w swoim projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii. I choć na razie projekt jest w fazie konsultacji, to jego potencjalne zmiany mogą mocno zmienić rynek nieruchomości.
Czytaj więcej….

13-03-2023
Artykuł autorstwa FID Group Sp z o.o. – partnera i sponsora XIV Kongres

Za miesiąc wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku. Zarówno dla właścicieli budynków, jak i sprzedających lub wynajmujących lokale oznacza ona dodatkowe obowiązki związane z koniecznością posiadania świadectwa energetycznego. Jednak jak to w polskim prawie bywa, od nowego obowiązku są pewne ustępstwa i w tym przypadku nie mogło być inaczej.

Zacznijmy od podstaw, czyli kto, kiedy i dlaczego musi posiadać świadectwo energetyczne.
Czytaj więcej….

15-02-2023
Artykuł autorstwa FID Group Sp z o.o. – partnera i sponsora XIV Kongres

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o tym, że rząd zamierza wprowadzić zmiany na rynku nieruchomości. Przewodnią myślą tej narracji jest ograniczenie możliwości zakupu mieszkań inwestorom, by zapewnić „zwykłym ludziom” łatwiejszy dostęp do rynku. Czy są to wyłącznie czcze dyskusje, czy też inwestorzy powinni się zacząć obawiać zmian?

17 stycznia 2023 roku ww. Waldemar Bura skierował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o ograniczaniu mieszkań.
Według niej:
• właściciel, który ma co najmniej 5 mieszkań, będzie mógł kupić TYLKO 1 lokal rocznie,
• osoba posiadająca co najmniej 5 lokali będzie płacić wyższy 6% podatek od czynności cywilnoprawnych (PPC).
Czytaj więcej….

 

Jest to  miejsce na publikowanie merytorycznych artykułów sponsorskich. 
Zapytaj o szczegóły:
E-mail: biuro@mieszkanicznik.org.pl
Tel. 792-460-250

.